Vi har fått bilder och hälsningar från Bob i Finland. Han hade fått hjälp att skriva på engelska så vi har översatt tillsammans till svenska.

Bob har varit i staden Kuopio där det bor 110 000 personer. Han har besökt en marknadsplats där det fanns det isskulpturer och en isbana. Han såg också stadshuset.

Bob besökte Puijo sportanläggning. Där finns det skidbackar och en backhoppningsbacke. Det var en härlig och solig vinterdag, bara -8 grader. På sommaren kan man springa, promenera och spela baseball och golf här. Man kan också besöka Puijo tornet.

På kvällen åt Bob Karelska piroger med ris inuti. Som ni ser på muggen gillar finnarna Mumintrollen väldigt mycket. Författarinnan heter Tove Jansson och är väldigt känd.

I tisdags var det fettisdagen och då fick Bob smaka ”laskiaispulla” som påminner om semlor, då fick Bob lite hemlängtan.  I Finland äter man ärtsoppa och åker pulka på fettisdagen. Bob fick också åka pulka.

Nu är Bob på resande fot igen, vi får se vart han hamnar nu! Här är en bild från postkontoret.