Uppstart på nytt tema!

Idag startade vi upp ett nytt tema, tema sagor. Rödluvan, som letade efter vägen till sin mormor, kom förbi. Hon delade ut ”sagopiller” så att vi nu kan förflytta oss till sagornas värld några veckor. Vi tittade sedan på filmen Ruskiga rim där Roald Dahl gjort om några kända sagor.  Under de kommande veckorna kommer vi att lyssna på och läsa sagor. Vi kommer att jobba med hur en saga är uppbyggd och med hur man beskriver personer och platser i sagor. Vi kommer sedan att skriva egna sagor.

← Tidigare inlägg

Följande inlägg →

1 kommentar

  1. Hej på er! Sagotema låter som ett bra skolämne, ni kommer lära er massor. Tänk att Rödluvan kom på besök till Solberga och inte kom hon till expeditionen utan upp till ert klassrum och bjöd på något! Jag blir nyfiken på hur ni kommer jobba med sagotemat, ni kommer säkert befinna er i en sagolik sagovärld de närmaste veckorna med spänning, fantasi och fantastiska berättelser.
    Lycka till Kerstin

Kommentera